MERINOVILLA- ja ALPAKKALANGAT
Merinovilla- ja alpakkalangat ovat pehmeitä ja ihania herkkähipiäisillekin sopivia lankoja. Niistä neulot pehmeimmät asusteet: pipot, huivit ja kaulurit ja sopivat myös villapaitojen ja neuletakkien neulomiseen.
Merinovilla langat neulontaan ja virkkaukseen. Merinovilla on pehmeää lankaa, joka sopii hyvin herkimmällekin iholle. Monet vauvalangat ovat merinovillaa.
Alpakkalanka valmistetaan alpakan villasta. Alpakka on laamansukuinen eteläamerikkalainen kamelieläin. Alpakka on pehmeää, kevyttä ja lujaa materiaalia. Alpakan villa on lämpimänpää kuin lampaan villa eikä se yleensä pistele. Alpakan villasta puuttuu lanoliini (=lampaanvillarasva) ja lampaanvillalle ominainen karheus. Tämän vuoksi alpakka sopii myös monille villa-allergikoille sekä herkkähipiäisille.
Näytetään kaikki 8 tulosta
-
Peo 30 merino, merinovillalanka 50 g
5,40 € sis. alv Valitse vaihtoehdoista -
Katia Air Alpaca Natural Colors 50 g alpakkalanka
10,40 € sis. alv Valitse vaihtoehdoista -
Regia Premium Silk sukkalanka 100 g
Ale! 15,50 € sis. alv Valitse vaihtoehdoista -
Regia Silk color sukkalanka 100 g
Ale! 16,90 € sis. alv Valitse vaihtoehdoista -
Katia Merino Sport 50 g
6,50 € sis. alv Valitse vaihtoehdoista -
Katia Merino baby Plus 50 g
Ale! 6,90 € – 7,70 € sis. alv Valitse vaihtoehdoista -
Katia Merino Baby 50 g
Ale! 5,80 € – 6,50 € sis. alv Valitse vaihtoehdoista
Näytetään kaikki 8 tulosta