Kanavatyösarja Kesän muistoja 3x(15 x 40 ) (H13M)

79,60  sis. alv

  • Orchidean Camelia Collectionin  hyvälaatuinen kanavatöiden 3 sarja Kesän muistoja.
  • Jokainen kolmesta kanavatyöstä on 15 x 40 cm.  ’P
  • akkauksessa on tummalle 100 %  puuvillakankaalle käsinpainettuja kanavatyö pohjia 3 kpl.
  • Pakettiin kuuluu villalangat.
  • Tilaa täältä kanavatyö neuloja nro 20.

1 varastossa

Kuvaus

Kanavatyösarja Kesän muistoja 3x(15 x 40 ) (H13M)

Kanavatyösarja Kesän muistoja 3x(15 x 40 ) (H13M)  on Orchidean Camelia Collectionin laadukas kanavatyöpakkaus.   Pakkauksessa on 3 hyvälaatuista  kanavatyöpohjaa ja hyvälaatuiset villalangat. Työt on painettu tummalle  laadukkaalle 100 %  puuvillakankaalle (40 ruutua/10 cm).

Pohjat ovat yöllisiä kuvia kesäisestä maisemasta. Siinä on siis auringonlaskun sävyt ja luonto (puut ja muut  kasvit) näkyy mustana.  Kanavatyössä on vain neljä väriä ja siksi melko helppo ommella.

Pakkauksessa ei ole neulaa, voit tilata niitä täältä (nro 20 on sopiva koko)

Sama työ on saatavana myös ilman lankoja täältä. 

Kanavatyösarja Kesän muistoja sisältö

  • laadukkaat villalangat (neljä väriä)
  • 100 % puuvillakankaalle painettu kolmen kuvan sarja
  • Neula ei sisälly pakettiin, tilaa täältä kanavaneuloja. Nro 20 on sopiva koko.

Kanavatyön Kesän muistoja ompeleminen

Kanavatyö Kesän muistoja  ommellaan puoliristipistoilla pakkauksessa olevilla villalangoilla. Kannattaa käyttää tylppäkärkistä kanavatyö neulaa, koska silloin neula ei halkaise helposti lankoja.

Kanavatöiden tekemiseen ei ole olemassa mitään selkeää ohjeistusta ja kokeneilla ompelijoilla onkin omat niksinsä työn tekemiseen.

Itse aloittaisin työn tekemisen alareunasta.

Tässä muutama vinkki:

  • Pienet kuviot ensin, jotta ne eivät jää piiloon työn edistyessä
  • Suorat linjat myös ensin, jotta ne saa suoriksi
  • Tummat värit ensin, niin vaaleat ei nuhraannu ja likaannu eli tässä työssä kannattaa aloittaa alareunasta mustista kohdista.
Kanavatyöpohja-Kesän-muistoja
Kanavatyöpisto on puolikas ristipisto. Se on päältä vino ja nurjalta pystysuora.

Kanavatyösarja Kesän muistoja   viimeistely

Kanavatyöpakkaukset sisältävät aina painetun pohjan, teko-ohjeet ja langat. Neulat eivät kuulu pakkaukseen, mutta voit pyytää niitä erikseen, niin laitan sinulle neulan mukaan.  Kanavatyöt viimeistellään yleensä kehystämällä ne tauluksi. Ammattitaitoinen kehystäjä tekee valmiiksi ommellusta työstäsi hienon taulun.

Kanavatyöpistot ommellaan vain toiseen suuntaan ja siksi työstä tulee helposti vino.  Mutta tämä saadaan kehystämössä korjattua.

Jos kanavatyö kehystetään tauluksi lankoja ei tarvitse päätellä, jätä vain pätkä lankaa taakse, niin ettei työ purkaudu. Kehystyksen jälkeen langat eivät pääse enää purkautumaan.

Kanavatöistä on alettu tekemään myös muita tuotteita kuin tauluja. Kekseliäät kanavatyön tekijät ompelevat niistä kasseja, tyynyjä ja niitä on kiinnitetty jopa takin selkämyksiin ja päiväpeittoihin. .

Lue täältä blogi kanavatöistä.

TÄSTÄ pääset katsomaan lisää malleja, jos minun sivuilta ei löydy sopivia. Ota yhteyttä, jos haluat tilata (myös hinnat voi kysyä täältä) napparanappi(at)luukku.com.

Toimitusehdot löytyvät täältä.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Vain kirjautuneet asiakkaat -jotka ovat ostaneet tuotteen- voivat kirjoittaa tuotearvion.